Viikkotiedote 32/2026
Käynnissä olevat työt
Tällä viikolla on tehty varusteasennuksia märkätiloissa. Ilmanvaihtourakoitsija teki pukukaappien IV-yhdisteet. Ilmanvaihtoasentaja asensi myös pukuhuoneiden tuloilma kanavien päätelaatikot. Kuivauskaapit tuotiin paikoilleen. T-listakattojen rungot tehtiin alkuviikosta. Sähköasennukset saatiin valmiiksi muutamaa pientä asennusta lukuun ottamatta, jotka vaativat vielä alakattolevyjen asennuksen. Perjantaina pidettiin sähkötöiden varmennustarkastus. Loppusiivous aloitettiin perjantaina pyyhkimällä alakattojen yläpuolelta yläpölyt vielä kertaalleen ennen alakattolevyjen asennusta. Märkätiloista poistettiin lattiasuojat ja ne loppusiivottiin. Viikon aikana tehtiin myös listoitustöitä. Loppuviikosta poistettiin työmaan vaneriseinä ja muita suojarakenteita.




Ensi viikon työt
Ensi viikolla tehdään kohteen viimeistelytöitä ja viimeisiä asennus ja maalustöitä. Loppusiivous jatkuu alkuviikosta ja siisteystaso tarkastetaan keskiviikkona. Loput suojarakenteet ja lattiasuojat poistetaan. Lisäksi asennetaan poistumistie valot yms. alakattolevyihin tulevat sähköasennukset. Perjantaina on kohteen vastaanottokatselmus.
Työturvallisuus
Ei työtapaturmia tai läheltäpiti-tilanteita. Tämän viikon TR-mittaustulos (sisäinen) on 100 %.
Muuta
Työmaan työnjohtaja Eino Sulin jäi ansitulle kesälomalle. Tuuraajana projektin loppuajan toimii työnjohtaja Henri Kuusisto
Työmaan vahvuus
Työmaan keskimääräinen vahvuus tällä viikolla oli 2+10.
Työmaan aikataulu
Työmaan arvioitu valmistuminen 14.8.2026.
Ystävällisin terveisin,
Henri Kuusisto, työnjohtaja
NCC Suomi Oy