Viikkotiedote 38/2026

Lahden Harjun H-osan pihakannen korjaustyöt alkoivat maanantaina 18.5. Työmaa tulee jatkumaan lokakuun loppuun 2026. Huom! Yläpihan parkkipaikkojen käytössä on rajoite 7.9-16.10. Korvaavat paikat löytyvät Oikokadulta 4 kpl ja terveyskeskuksen länsipuolelta nurmialueelle merkityltä paikalta 6 kpl. Parkkipaikat ovat pois käytöstä koska työmaan loppuvaiheessa yläpihalta käsin joudutaan tekemään esim. nostotöitä, maanrakennustöitä, valutöitä ja asfaltointitöitä.

 

Työmaan toiminta viikolla 38 

Tällä viikolla on tehty valumuotit kahden portaikon muuriin, pihakannen uuden luiskan muuriin ja D-osan pihalle johtavan portaan tukimuuriin. Myös pihakannen tukimuurin kansikiviä asennettu. Sähköasentaja asentanut valaisimien kaapeleita samalla, kun maanrakentaja on muokannut tukimuurin ympäristöä ennalleen. Tänään perjantaina tehtiin betonivalut muotteihin. 

 

 

 

 

 

 

 

Ensi viikon työt 

Ensi viikko alkaa muotin purkutöillä, jonka jälkeen alkaa luiskan muotin tekeminen ja täyttötyöt. Muita töitä ensi viikolla on D-osalle johtavien portaiden pohjien teko sekä siihen liittyvät muottityöt. Ensi viikon loppupuolella aloitetaan pihakannen tyhjennys ja siivous viikolla 40 tulevaa asfaltointia varten. 

Työturvallisuus 

Ei työtapaturmia tai läheltäpiti-tilanteita. Työmaan TR-mittauksen tulos oli 96,97 %. Puutteena oli pihakannelle kertynyt jätekasa. 

 

Muita huomioita ensi viikolla 

Ensi viikon töistä kantautuu melua nuorisokeskuksen tiloihin. 

Työmaatoimiston muutto 

Sosiaalitilat ja työmaatoimisto muuttaa uusiin tiloihin terveyskeskuksen alueella torstain ja perjantain aikana. 

Työmaan vahvuus 

Työmaan keskimääräinen vahvuus tällä viikolla oli 1+6. 

Ystävällisin terveisin, 

Eino Sulin, työnjohtaja 

NCC Suomi Oy