Media

Tältä sivulta löydät lehdistötiedotteet ja ajankohtaiset uutiset projekteistamme ja toiminnastamme. Löydät myös kuvat ja videot, webinaarit ja NCC:n somekanavat.

Lehdistötiedotteet

NCC rakentaa LähiTapiolalle 12-kerroksisen asuinkerrostalon Kirstinpuistoon Turkuun

NCC on sopinut LähiTapiolan Kiinteistövarainhoito Oy:n kanssa 12-kerroksisen asuinkerrostalon rakentamisesta Kirstinpuiston alueelle lähelle Turun keskustaa. Kesällä 2022 valmistuvaan As Oy Turun Kirstinpuiston Kruunuun tulee yhteensä 101 vuokra-asuntoa. Sopimuksen arvo on noin 11 MEUR. NCC on käynnistänyt kesän ja syksyn aikana useita asuinkerrostalohankkeita Turussa.

NCC ostaa KY-talon – perinteikäs arvorakennus saa uutta elämää modernina toimitilana

Historiallinen Kauppakorkeakoulun Ylioppilaskunnan talo (KY-talo) uudistuu monipuoliseksi toimisto- ja liiketilaksi. NCC on sopinut Helsingin ydinkeskustassa Pohjoisella Rautatiekadulla sijaitsevan talon ostamisesta KY-säätiön kanssa. Rakennus tullaan peruskorjaamaan täysin ja se valmistuu 2023.

NCC otti rakennustyömaakäyttöön ensimmäisenä Suomessa Trimble XR10 -virtuaalikypärän

Virtuaalikypärän kautta rakennustyömaan suunnitelmat avautuvat uusin silmin täysin uudessa ja helposti hahmotettavassa ulottuvuudessa. Trimblen XR10 -virtuaalikypärä on nyt rakennustyömaakäytössä ensimmäisenä Suomessa NCC:n OOPS’in toimitilahankkeessa Leppävaarassa, jonne rakennetaan mittalaite- ja ohjelmistotalo Trimblen uutta Suomen pääkonttoria.

Ajankohtaista

Turkuun nousee uusi Runosmäen monitoimitalo Riimi, johon tulee myös kirkkosali

Runosmäen monitoimitalon rakentaminen edistyy hallitusti, suunnitellusti ja hyvässä yhteistyössä. Kuten suuret rakennushankkeet usein, myös tämän monitoimitalon rakentaminen on edellyttänyt yhteistyötä eri ammattilaisten kesken.Turun kaupungin osuus tiloista on noin 75 prosenttia ja Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän noin 25 prosenttia. Monitoimitalo otetaan käyttöön keväällä 2024.

Helsingissä Alppilan pohjoisosaan ja Savonkadun ympäristöön valmisteilla kaavaehdotus

Helsingin tavoitteena on Keski-Pasilan kehittämistä tukien luoda viihtyisä, tiivis ja urbaani toimitilavaltainen alue Savonkadun molemmin puolin sekä täydentää Alppilan asuinaluetta suunnittelualueen kaakkoisosassa.

NCC:n Nrepille rakentaman Riihitonttu-korttelin toinen vaihe valmistui Espoossa

Riihitontun korttelikokonaisuuden rakennustyöt etenevät Espoon Niittykummussa. Kesän aikana on valmistunut 191 asuntoa, sisältäen pysäköintihallin sekä piha-alueet. Viimeisin vaihe valmistui elokuussa.

Yli 500 tapaturmatonta työpäivää! Saimaanportin yhtenäiskoulusta rakentuu muuntojoustava, puu- ja betonirakentamista yhdistävä hybridirakennus

NCC:n Mikkelin kaupungille rakentama Saimaanportin yhtenäiskoulu alkaa muuttaa muotoaan työmaasta yhä valmiimmaksi. Helmikuussa 2024 käyttöönotettavan rakennuksen muuntojoustaviin tiloihin tulee toimintaa aamusta iltaan. Suunnittelu- ja rakennustöitä on tehty ripeästi mutta turvallisesti, elokuussa työmaa ylitti upeat 500 tapaturmatonta työpäivää.

NCC hakee kaavamuutosta Leppävaaran OOPSin myöhäisimpiin vaiheisiin

NCC on hakenut kaavamuutosta Espoon kaupungilta toimitilojen rakentamiseksi Hatsinanpuiston alueelle Leppävaarassa.

Alastalo Merja

Viestintäjohtaja, Viestintä