Ajankohtaisia uutisia NCC:ltä
Petri Moksén johtamaan NCC Building Suomen Tampereen yksikköä
Moksén siirtyy NCC:lle lokakuun alussa.
Yhteistoiminnallisuudella syntyy nykyaikainen koulurakennus, joka mukautuu tulevaisuuden muutoksiin
Yhteistoiminnallinen rakentamisen malli luo nykypäivän hankkeille edellytykset kehittää tiloja tulevan käyttäjän kanssa yhteistyössä jo suunnitteluvaiheesta lähtien. Yhteistoiminnallisuuden tarkoituksena ei ole ollut muuttaa rakentamisen perinteistä pohjavirettä, vaan sujuvoittaa laajoja hankkeita tehostamalla asiantuntijayhteistyötä.
Uusi Fiskars Campus tekee arjesta ainutkertaista
NCC tunnetaan uusien pääkonttoreiden kehittäjänä. Myös Fiskars Group löysi uuden kotinsa NCC:n kehittämästä Espoon Keilaniemi Nextistä. Luvassa on paljon uutta ja jotain vanhaa tulevaisuuteen katsoen ja historiaa kunnioittaen.
NCC innostaa Joutsenmerkki-rakentamiseen
Espoon Karakallioon rakennetaan kolmen kerrostalon ja pihakannen alle asettuvan autohallin kokonaisuutta, joka toteutetaan Joutsenmerkki-hankkeena. Tiukat ympäristökriteerit ja hiilijalanjälkitavoite tekevät hankkeesta vaativan, mutta samalla myös palkitsevan.
Puhdastilarakentaminen vaatii erityisosaamista
NCC:ltä löytyy vaativan puhdastilarakentamisen osaamista, jolle on yhä enemmän kysyntää. Puhdastiloja voidaan toteuttaa sekä uudiskohteisiin että olemassa oleviin kiinteistöihin. Projektipäällikkö Emil Ranta ja työpäällikkö Marko Laakio kertovat, miten erikoisrakentaminen eroaa ”tavallisesta” rakentamisesta.