Media

Tältä sivulta löydät lehdistötiedotteemme ja ajankohtaiset uutisemme. Löydät täältä myös kuvia ja videoita sekä linkit NCC:n somekanaviin.

Lehdistötiedotteet

NCC selvitti konversiorakentamiseen liittyviä näkemyksiä ja asenteita

NCC selvitti poliittisten päättäjien, viranhaltijoiden, kiinteistöjen omistajien ja kansalaisten näkemyksiä ja asenteita konversiorakentamista eli rakennusten käyttötarkoituksen muutosta kohtaan. Kyselytutkimuksen toteutti Aula Research ja siihen vastasi yli 1100 kansalaista ja 156 poliittista päättäjää ja viranhaltijaa Helsingin, Turun, Tampereen ja Oulun seuduilta.

NCC korjaa Kansallismuseon Vaunuvajan

Helsingissä Kansallismuseon peruskorjauksen yhteydessä korjataan myös Museoviraston toimistotiloina ollut Vaunuvaja. Korjaustyö valmistuu vuoden 2026 lopussa.

NCC toteuttaa laajan uudis- ja korjausrakennushankkeen Espoon Otaniemeen

Metallum on uudis- ja korjausrakennushanke, jonka tilaaja on kiinteistösijoitus- ja kehitysyhtiö HGR Property Partners. Hankkeen arvo NCC:lle on 46 miljoonaa euroa.

Ajankohtaista

NCC:n toteuttamalle Boost C5 -toimistorakennukselle LEED Platinum -sertifikaatti

NCC toteutti yhdysvaltalaisen kiinteistökehittäjä Pembroken omistamaan Vallilan Nordea-kortteliin uuden pääkonttorin. Työnimellä Boost C5 kulkenut rakennus on saanut LEED Platinum -ympäristösertifikaatin.

NCC SuomiAreenassa konversiorakentamisen teemalla

NCC oli mukana kesäkuun lopulla SuomiAreenassa. Perjantaina 27.6. Torilavalla käytiin mielenkiintoista keskustelua siitä, miten saataisi vauhtia rattaisiin konversiorakentamisen osalta. Keskustelussa mukana oli kaikki rakennushankkeen osapuolet sijoittajasta urakoitsijaan.

NCC korjaa Tikkurila Areenan jääratalaatan ja pukuhuoneet

NCC uusii parhaillaan Vantaalla Tikkurila Areenan jääratalaattaa sekä pukuhuonetiloja. Työt valmistuvat syyskuussa.

Alastalo Merja

Viestintäjohtaja, Viestintä

050 316 5887 Lähetä viesti