Viikkotiedote 22/22

HATT Herttoniemi on Helsingin Asuntotuotannolle toteutettava uudisrakennuskohde, joka sisältää yhteensä seitsemän elementtirakenteista asuinkerrostaloa, pysäköintihallin ja korttelin yhteispihan. Kerrostaloihin tulee asumisoikeus-, vuokra- ja Hitas-omistusasuntoja.

HATT Herttoniemen työmaan kuulumiset

Terveisiä HATT Herttoniemen työmaalta!

HASO-yhtiön julkisivulla on jatkunut julkisivurappaus ja A-talon kadun puolella on jatkunut telineiden purku.
B-talossa tehdään porraskuilun, saunaosaston ja kuivaushuoneen tasoite- ja maalaustöitä. Saunojen panelointyöt alkoivat torstaina.
A-talossa seinien tasoitetyöt on viimeisessä kerroksessa ja maalaustyöt neljänessä kerroksessa. Kalusteasennus etenee kolmannessa kerroksessa ja vedeneristys sekä laatoitustyöt neljännessä kerroksessa.

Vko22 HASOB sauna

HASO B

Vko22 HASOA

HASO A

Vko22 HASOA keittiö

HASO A

Vko22 HASO kellariovet

HASO kellarikerroksen ovet asennettu 

HEKA-yhtiön B ja C-taloissa on jatkunut julkisivutyöt.
C-talon sisätiloissa kylpyhuoneiden laatoitus etenee viidennessä kerroksessa ja kalusteasennus kuudennessa kerroksessa. Vinyylilattioiden asennus on kolmannessa kerroksessa ja keittiöiden välitilalaatoitustyöt ovat alkaneet.
B-talossa väliseinien tuplaus etenee viidennessä kerroksessa, seinien tasoitetyöt toisessa kerroksessa ja maalaustyöt ensimmäisessä kerroksessa.
A-talossa väliseinämuuraus on viimeisessä kerroksessa ja kipsiväliseinätyöt aloitetaan ensi viikolla.

HITAS-yhtiön A-talossa kipsiväliseinien tuplaus on aloitettu,
B-talossa on tehty kuudennen kerroksen holviraudoituksia sekä putki- ja sähköasennuksia. Holvivalu on ensi viikolla.
C-talossa on tehty lämmöneristys asennuksia perusmuureihin, ensi viikolla alkaa sokkelielementtien asennus.

Vko22 HITASC

HITAS C

Vko22 torninosturi

Keskiviikkona torninosturi siirtyi HITAS B ja C-talojen väliin

Pysäköintihallin pohjatyöt ovat alkaneet. Pysäköintihalli on jaettu kolmeen lohkoon ja tällä viikolla on tehty lohkon 1 kannen muottitöitä, viime viikolla oli elementtiasennus. Lohkon 2 maanrakennustyöt on aloitettu.

Pysäköintihalli lohko 1 kansivalu suoritetaan 22.6. (mahdollinen varapäivä 23.6.). Valu joudutaan aloittamaan klo 04.00, olemme pahoillamme jos valusta aiheutuu pientä melua.

Vko22 lohko1

Pysäköintihalli lohko 1

Vko22 lohko2

Pysäköintihalli lohko 2

Työturvallisuus

Työturvallisuutta havainnoidaan ja mitataan rakennustyömailla viikoittain työturvallisuusmittauksilla. TR-mittauksilla arvioidaan työmaan työolosuhteita sekä työturvallisuuden hallintaa ja sen kehitystä.

Viimeisimmän mittauksen tulos:
TR-mittaus 3.6.2022

  • HASO - 96,75%
  • HEKA - 97,47%
  • HITAS - 98,84%

Aikataulu

HATT Herttoniemen työmaan aikataulu. Punainen pystyviiva merkitsee nykyhetkeä.

Aikataulu vko22


Aikataulu esitetään yhtiöittäin:

  • HASO = Helsingin Asumisoikeus Oy Kettutie
  • HEKA = HEKA Herttoniemi Kettutie 8
  • HITAS = Asunto Oy Helsingin Siili