Viikkotiedote 11/22
HATT Herttoniemi on Helsingin Asuntotuotannolle toteutettava uudisrakennuskohde, joka sisältää yhteensä seitsemän elementtirakenteista asuinkerrostaloa, pysäköintihallin ja korttelin yhteispihan. Kerrostaloihin tulee asumisoikeus-, vuokra- ja Hitas-omistusasuntoja.
HATT Herttoniemen työmaan kuulumiset
Terveisiä HATT Herttoniemen työmaalta!
HASO-yhtiössä on tällä viikolla jatkunut julkisivumuuraukset ja räystäiden viimeistelyt.
B-talossa maalaus- ja tasoitetyöt etenee neljännessä kerroksessa ja kalusteasennus sekä laatoitustyöt toisessa kerroksessa.
A-talossa on asennettu kipsiväliseinien ensimmäistä puolta ensimmäisessä ja toisessa kerroksessa sekä aloitettu sähkötyöt kipsiväliseinien väliin.

Väliseinät HASO A-talossa. Sähköt seinien väliin ja seinä suljetaan eli tuplataan.
HEKA-yhtiön C-talon julkisivulla jatkuu muuraus- sekä villoitustyöt. Sisätiloissa seinien tasoitetyöt etenee toisessa kerroksessa ja maalaustyöt ensimmäisessä kerroksessa.
B-talossa väliseinien muuraus on jatkunut ja ikkuna- sekä oviasennuksissa tehty viimeistelytöitä.
A-talossa on tehty neljännen kerroksen elementtiasennuksia.

HEKA C-talon tasoitustöitä.

HEKA B-talon ikkunat asennettu.

HEKA A-talo.

HEKA A-talo torninosturista kuvattuna.
HITAS-yhtiön A-talossa väliseinämuuraus on edennyt toiseen kerrokseen ja
B-talossa on tehty kellarin holvivalu.

HITAS A-talon väliseinämuurauksia.
Työturvallisuus
Työturvallisuutta havainnoidaan ja mitataan rakennustyömailla viikoittain työturvallisuusmittauksilla. TR-mittauksilla arvioidaan työmaan työolosuhteita sekä työturvallisuuden hallintaa ja sen kehitystä.
Viimeisimmän mittauksen tulos:
TR-mittaus 18.3.2022
- HASO - 94,74%
- HEKA - 93,36 %
- HITAS - 98,35 %
Aikataulu
HATT Herttoniemen työmaan aikataulu. Punainen pystyviiva merkitsee nykyhetkeä.

Aikataulu esitetään yhtiöittäin:
- HASO = Helsingin Asumisoikeus Oy Kettutie
- HEKA = HEKA Herttoniemi Kettutie 8
- HITAS = Asunto Oy Helsingin Siili