Viikkotiedote vk 5/2026

Rakennamme Espoon Kivenlahteen Kiviruukin alueelle Cleantech Garden -nimisen koulu- ja toimitilarakennuksen. Rakennus muodostuu kolmesta eri lohkosta, joista korkeimmassa on seitsemän kerrosta. Rakennuksen suurin vuokralainen tulee olemaan Espoon kaupunki, jonka käyttöön on varattu yli 10 000 neliömetriä tilaa uudelle yli tuhannen opiskelijan Kiviruukin lukiolle. Toinen iso vuokralainen on Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy. Toimitilarakennuksen lisäksi rakennamme kaksi kerrosta parkkitilaa kohteen välittömään läheisyyteen. Kohde valmistuu kevään 2027 aikana.

Pysäköintitalon puolella on kääritty hihat ja isketty kuokka maahan. Seuraavat pari viikkoa ohjelmassa on paalutusta, mikä valitettavasti tarkoittaa, että lähialueella liikkuville on luvassa hieman tavanomaista enemmän melua. Työt aloitetaan aamuisin kello 7 ja lopetellaan hyvissä ajoin illalla, jotta taataan kaikille riittävät kauneusunet.

Yleiskuvaa parkkitalon työmaasta

 

Käynnissä olevat työvaiheet

A-lohko

A-lohkolla jatkuu pitkälti jo varsin tutut työvaiheet. Kellarissa on jatkettu vaahtolasipuhalluksia ja lattian valuvalmisteluja. Viemäriasennus jatkuu ja toisen hissin asennus on alkanut. Ykköskerroksessa termorankaseinä edistyy hyvää tahtia. 

Kakkoskerroksessa laatoitus on valmistunut, puulasiseinän malli paikallaan, putkityöt etenevät ja alakattorunkojen työstö jatkuu. Massalattiatyöt ovat siirtyneet kakkoseen. Kolmoskerroksessa jatkuu tasoitus ja maalaus ja sähkötöiden osalta asennetaan hyllyjä ja vedetään kaapeleita. Laatoitus ja vesieristys ovat edenneet kolmanteen kerrokseen. Neljännessä kerroksessa jatkuu putkieristys ja IV-asennus sekä sähkötyöt.

Viidennessä kerroksessa on aloitettu seinävinyyleiden asennus, jatketaan sprinkleriasennusten parissa ja putkitöiden osalta vedetään runkolinjoja. Kuudennessa kerroksessa tuplataan väliseiniä, tehdään sähköputkituksia väliseiniin ja aloitellaan sprinkleriasennuksia. Vesikatolla puuhaillaan IV-konehuoneen katon villoituksen parissa.

Lattian raudoitusta

 

Puulasiseinän malliasennus

 

Alakattolevyjä ja runkoa

 

Talotekniikkaa alakatossa
 
Valmiita väliseiniä
 
Sähköputkitukset väliseinässä
 
IV-konehuone putkiasennuksia
 

B-lohko

Viemäreitä asennetaan ja etuputsia tehdään alimmissa kerroksissa. Kakkoskerroksessa on valettu pintabetonilattia ja valuvalmistelut ovat siirtyneet kolmanteen kerrokseen. Katolla jatketaan räystäskivien parissa.

B-lohko yleiskuvaa julkisivusta

 

Juuri valettu pintabetonilattia

 

B-lohko yleiskuvaa kerroksesta

 

C-lohko

Ykköskerroksessa on raudoitettu ja valettu holvi. Alapohjassa asennetaan viemäreitä. Elementtiasennus jatkuu.

Yleiskuvaa C-lohkolta
C-lohko holvivalu

 

D-lohko

Huiliviikko kaikesta touhuamisesta.

 

Ulkopuoliset työt

Hiljaista pitelee myös seinien ulkopuolella.

 

Pysäköintitalo

Maankaivuu on saatu tältä erää päätökseen ja parhaillaan rakennetaan paalutuspetiä ensi viikolla alkavaa paalutusta varten.

Pysäköintitalon työmaa

 

Valmistuneet työvaiheet

Lasiseinän asennus ykköskerroksen sisäänkäynnin kohdalla on saatu valmiiksi ja kyllähän siitä seinästä vaan komea tuli.

 

Lohkojako

Lohkojako CTG

 

Työturvallisuus

Kehotamme työmaan ympäristössä liikkuvia kiinnittämään erityistä huomiota työmaan raskaaseen liikenteeseen sekä noudattamaan mahdollista liikenteenohjausta.

Työmaalla on työajan ulkopuolella tallentava kameravalvonta.

Työturvallisuutta havainnoidaan ja mitataan rakennustyömailla viikoittain sisäisillä työturvallisuusmittauksilla ja tasaisin väliajoin ulkoisilla mittauksilla. TR-mittauksilla arvioidaan työmaan työolosuhteita sekä työturvallisuuden hallintaa ja sen kehitystä.

Viimeisimmän mittauksen tulos:
TR-mittaus (ulkoinen) 29.1.2026 97.54%

 

Aikataulu

Työmaalla tehdään töitä pääsääntöisesti arkisin 7-18:00.

Työmaa etenee aikataulussa. Nykyhetki on kuvattu punaisella viivalla alla olevassa kuvassa.

Aikataulu vko 5