
NCC aloittaa Hämeenlinnan Keinusaaren toimistotalon toisen vaiheen rakentamisen huhtikuussa.
12.3.2010
Pohjola Kiinteistösijoituksen hallinnoima kiinteistöpääomarahasto ja NCC ovat tehneet sopimuksen Keinusaaren toimistotalon toisen vaiheen toteuttamisesta ja vuokraamisesta. Rakennustyöt alkavat huhtikuussa ja kohde on valmis huhtikuussa 2011. Hankkeen suunnittelusta vastaa Optiplan Oy. Toisen vaiheen laajuus on 3.000 kem2.
- Ensimmäisen vaiheen vuokraustyön myötä kävi ilmi, että uudelle laadukkaalle toimistotilalle on Hämeenlinnassa vahvaa kysyntää. Tästä syystä jatkoinvestointipäätöksen tekeminen oli helppoa, toteaa toimitusjohtaja Markku Mäkiaho Pohjola Kiinteistösijoitus Oy:stä.
Keinusaaren toimistotalon ensimmäinen vaihe on rakenteilla ja se valmistuu lokakuussa 2010. Ensimmäinen vaihe on pääosin täyteen vuokrattu ja sen käyttäjinä ovat mm. Mehiläinen, NCC Rakennus, Peruskorjauskeskus Oy Häme, Kantolan Kiinteistöt ja Kanresta.
NCC-yhtiöt
Mannerheimintie 103a
00280 Helsinki
Puh. 010 507 51
viestit@ncc.fi
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ncc.fi
NCC Property
Development Oy
Yksikön johtaja
Jukka Manninen
Puh. 050 520 1282
Lue lisää:
Keinusaaren toimistotalo
Lankapuhelinliittymästä:
8,21 snt/puhelu + 5,9 snt/min (sis. alv 22%)
Matkapuhelimesta:
8,21 snt/puhelu + 16,9 snt/min (sis. alv 22%)