Sulje
Hae sanalla:

Stadium tulee NCC:n kauppapuistoon Tammistoon

Stadium-urheilumyymäläketjun liike tulee NCC:n ja Tapiolan yhdessä kehittämään T1-kauppapuistoon Vantaan Tammistoon.

29.4.2010

Ruotsin suurimman urheilumyymäläketjun, Stadiumin tulevan liikkeen pinta-ala Tammistossa on 1.450 neliömetriä. Liike avataan maaliskuussa 2011. Tammiston myymälä on ketjun 11. liike Suomessa. Kaiken kaikkiaan yhtiöllä on noin 110 liikettä Ruotsissa, Tanskassa ja Suomessa.
– Viime aikojen menestyksemme jälkeen Suomessa tuntuu hyvältä saada mahdollisuus jatkaa kasvua Suomen markkinoilla, sanoo Stadium Finlandin Country Manager Jaakko Soini.

T1:een tulee Stadiumin lisäksi Veikon Kone, Eurokangas, Musti ja Mirri sekä Kvik-keittiömyymälä. Valmistuessaan T1:ssä on liiketilat kahdeksalle kaupan toimijalle, ja vuokrattavaa liiketilaa yhteensä noin 8.500 neliömetriä. Kauppapuiston omistaa Keskinäinen Henkivakuutusyhtiö Tapiola ja rakennuttamisesta vastaa Kiinteistö-Tapiola Oy.

– Kohteen rakentaminen edistyy hyvää vauhtia ja kesäkuussa rakennus on jo harjakorkeudessa. Stadiumin tulon myötä T1:n liiketiloista on vuokrattu noin 90 % ja viimeisistäkin liiketiloista on kova kysyntä. Avajaisia vietämme maaliskuussa 2011, kertoo projektijohtaja Markus Salmela NCC:stä.

NCC rakentaa T1-kauppapuistoa Vantaan Tammistossa

* * *

Kiinteistö-Tapiola Oy on täysin Tapiola-ryhmän omistama kiinteistösijoitus- ja kiinteistömanageerauspalveluja tuottava yritys. Kiinteistö-Tapiola Oy harjoittaa kiinteistöalalla suorien kiinteistösijoitusten ja pääomarahastojen hallinnointia ja näihin liittyvää neuvontaa sekä konsultointia, sijoitus- ja rahoitusneuvontaa, tilojen vuokrausta ja markkinointia, isännöintiä ja hallinnointia, kiinteistöarviointia, kiinteistönvälitystä, rakennuttamis-, ylläpito- ja kehitystoimintaa sekä osto- ja myyntipalvelutoimintaa. 

YHTEYSTIEDOT

NCC-yhtiöt
Mannerheimintie 103a
00280 Helsinki
Puh. 010 507 51
viestit@ncc.fi

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ncc.fi

 

LISÄTIETOA

NCC Property
Development Oy
Projektijohtaja
Markus Salmela
Puh. 050 325 5465

 

010-puhelujen hinnat

Lankapuhelinliittymästä:
8,21 snt/puhelu + 5,9 snt/min (sis. alv 22%)

Matkapuhelimesta:
8,21 snt/puhelu + 16,9 snt/min (sis. alv 22%)

 



Kerro kaverille
Kerro kaverille

Kerro kaverille

Tahdot kertoa ystävällesi sivusta "Stadium tulee NCC:n kauppapuistoon Tammistoon."

Ystäväsi sähköpostiosoite

Mikäli haluat lähettää viestin usealle ystävälle, erottele sähköpostiosoitteet pilkulla.

Oma sähköpostiosoitteesi

Viestisi


 

Sivun alkuun