Sulje
Hae sanalla:

NCC myy Tullin viimeisen vaiheen

Kansainvälisesti merkittävä pankki- ja sijoituskonserni UBS on ostanut NCC:n Tulli Business Parkin neljännen ja viimeisen rakennusvaiheen Tampereelta tytäryhtiönsä UBS (D) Euroinvest Immobilien rahastolle.

27.4.2009

Tulli Business Parkin D-talon kauppahinta on noin 20 miljoonaa euroa. Myynnin positiivinen tulosvaikutus kohdistuu vuoden 2009 toiselle kvartaalille.

Tulli Business Park koostuu neljästä toimitalosta ja käsittää n. 20.000 neliötä vuokrattavaa pinta-alaa. Hankkeen bruttoala on 35.000 neliötä. Kauppa on jatkoa aikaisemmin NCC:n ja UBS:n välillä solmituille kiinteistökaupoille Tulli Business Parkin A-, B, ja C-taloista.

- Tulli Business Park on ollut erittäin houkutteleva kohde vuokra- ja sijoittajamarkkinassa. Talot ovat olleet valmistuessaan täyteen vuokrattuja ja uskon, että näin on laita viimeisen vaiheenkin suhteen, yksikönjohtaja Tero Estovirta kertoo.

Tulli Business Parkin D-talon tiloista on vuokrattu n. 93 %. Se valmistuu kesäkuun loppuun, jolloin sinne muuttavat mm. UPM Kymmene, OpusCapita Oy, Optiplan Oy, Intrum Justitia Oy ja Room M. Aikaisemmin valmistuneisiin tiloihin ovat muuttaneet mm. UPM Kymmene, Destia, Intrum Justitia, Logia Software ja NCC.

Tulli Business Park sijaitsee Tampereen keskustassa, rautatieaseman, yliopiston ja Tampere-talon vieressä. NCC on kehittänyt ja rakentanut Tullin aluetta useamman vuoden ajan tiiviissä yhteistyössä Tampereen kaupungin ja alueen muiden toimijoiden kanssa. Suunnittelusta vastaa Arkkitehtitoimisto Erkki Helamaa ja Keijo Heiskanen Oy. 



YHTEYSTIEDOT

NCC-yhtiöt
Mannerheimintie 105
00280 Helsinki
Puh. 010 507 51
viestit@ncc.fi

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ncc.fi

 

LISÄTIETOA

NCC Property Development Oy

Toimitusjohtaja
Jorma Ahokas
Puh. 050 67 390

Yksikön johtaja
Tero Estovirta
Puh. 050 593 6194

 

010-puhelujen hinnat

Lankapuhelinliittymästä:
8,21 snt/puhelu + 5,9 snt/min (sis. alv 22%)

Matkapuhelimesta:
8,21 snt/puhelu + 16,9 snt/min (sis. alv 22%)

 

Kerro kaverille
Kerro kaverille

Kerro kaverille

Tahdot kertoa ystävällesi sivusta "NCC myy Tulli Business Parkin viimeisen vaiheen."

Ystäväsi sähköpostiosoite

Mikäli haluat lähettää viestin usealle ystävälle, erottele sähköpostiosoitteet pilkulla.

Oma sähköpostiosoitteesi

Viestisi


 

Sivun alkuun